Om cookies på våra tjänster

Vi har placerat cookies på din dator och lagrat ditt IP-nummer för att ge dig en bättre upplevelse av våra webbplatser. Om cookies och personuppgifter

Programledning

Programdirektörer

Lena Glaser är programdirektör för Drama, Kultur, Fakta, livsåskådning, Nöje och Evenemang.

Jan Helin är programdirektör för Nyheter, Sport, Samhälle, Dokumentärer och Barn&Ungdom.

Drama, Kultur, Fakta, Livsåskådning, Nöje, Evenemang
Lena Glaser
lena.glaser@svt.se

Nyheter, Sport, Samhälle, Dokumentärer och Barn&Ungdom
Jan Helin
jan.helin@svt.se

Programbeställare

Kultur, Evenemang, Fakta & Fritid, Dokumentära serier och religion
Eva Beckman
eva.beckman@svt.se

Drama, Underhållning, Fakta & Fritid,
Peter Nyrén
peter.nyren@svt.se

Samhälle, Dokumentärer och Minoritetspråk
Helena Olsson
helena.olsson@svt.se

Stödfunktioner

Planeringschef:
Thomas Nilsson
thomas.nilsson@svt.se

Programcontroller
Christian Wistrand
christian.wistrand@svt.se

Projekt-ledare
Karin Tideström
karin.tidestrom@svt.se

Programstrategiskt forum

Förutom programledningen ingår:

Digitalstrateg
Johan Wahlberg
johan.wahlberg@svt.se

Programcontroller
Ann-Charlotte Jungerts
ann-charlotte.jungerth@svt.se

Chef Publik & utbudsanalys
Tomas Lindhé
tomas.lindhe@svt.se

Marknads-chef 
Christer Mellstrand
christer.mellstrand@svt.se

Programinköpschef
Stephen Mowbray
stephen.mowbray@svt.se

Beställare Koncept/Nyhetsprojekt
Are Nundal
are.nundal@svt.se

Kanalchef/Barnprojektet
Safa Safiyari
safa.safiyari@svt.se

Omvärldsanalytiker
Markus Sterky
markus.sterky@svt.se

Förhandlingschef
Helena Åkerman
helena.akerman@svt.se